Przejdź do strony Uniqa

Uniqa ubezpieczenia Zgłaszanie szkody komunikacyjnej

uniqa ubezpieczenia - jak zgłosić szkodę

UNIQA ubezpieczenia to jeden z najpopularniejszych ubezpieczycieli w Polsce. Proponuje on swoim klientom różne rodzaje ubezpieczeń. W tym także obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. W związku z tym oferuje także łatwe sposoby zgłaszania szkody komunikacyjnej. Jak poszkodowany może zgłosić się do UNIQA?

Sposoby zgłaszania szkody

Towarzystwo Ubezpieczeniowe proponuje kilka sposobów zgłoszenia szkody.

Jednym z podstawowych sposobów jest formularz dostępny na stronie ubezpieczyciela. Wystarczy w nim podać dane swoje i samochodu, a także okoliczności zdarzenia. Jest tu także możliwość załączania skanów dokumentów.

W łatwy sposób można skontaktować się z ubezpieczycielem przez telefon. Warto to zrobić jeszcze na miejscu wypadku. Wówczas konsultant podpowie dokładnie, co należy zrobić dalej.

Należy zgłosić się pod numer 801 597 597. Konsultanci UNIQA pracują:

 • Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19.

 • W soboty w godzinach 8-16.

Można również wysłać SMS pod numer 4597. Wówczas konsultant Uniqa oddzwoni i przyjmie zgłoszenie. W tym przypadku należy jednak dosłać dokumenty tradycyjnym listem na adres:

UNIQA TU S.A.

Ul. Gdańska 132

90-520 Łódź

Uniqa proponuje także nowy sposób zgłoszenia szkody. Każdy może to zrobić przy pomocy aplikacji mobilnej UNIQA Smart. W ten sposób można nie tylko szybko zgłosić szkodę, ale także dokonać oględzin. Jest to sposób, który znacznie przyspiesza likwidację szkody.

Potrzebne dokumenty

Przy zgłaszaniu szkody konieczne są różnorodne informacje i dokumenty. Najważniejsze informacje należy podać już przy pierwszej rozmowie z konsultantem. Pozwolą one zidentyfikować zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego. Należą do nich:

 • dane polisy

 • dane z dowodu tożsamości poszkodowanego

 • dane z dowodu tożsamości sprawcy

 • datę i miejsce zdarzenia

Same informacje niestety nie wystarczą. Konieczne są dokumenty, które potwierdzą wszystkie szkody.

Dzięki nim ubezpieczycielowi łatwiej jest zorientować się w sytuacji. W ten sposób także dokładniej oszacuje odszkodowanie. Do najważniejszych dokumentów należą:

 • wniosek o odszkodowanie

 • oświadczenie sprawcy lub notatka policyjna

 • prawo jazdy poszkodowanego

 • dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający własność samochodu

 • dowód ubezpieczenia pojazdu

Cenne wskazówki

Podczas zgłaszania szkody poszkodowany może określić sposób naprawy. Obecnie rozróżniamy dwie metody.

Jedną z nich jest metoda kosztorysowa. Oznacza to, że poszkodowany otrzymuje odszkodowanie, które pokrywa wszystkie poniesione wydatki. By to było możliwe, Towarzystwo Ubezpieczeniowe musi wycenić szkody. W związku z tym wysyła do poszkodowanego rzeczoznawcę, który dokonuje dokładnych oględzin. Dopiero po tym poszkodowany może otrzymać odszkodowanie.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku bezgotówkowej metody likwidacji szkody. Tutaj nie ma konieczności wypłaty odszkodowania. Poszkodowany oddaje samochód do warsztatu UNIQA i jedynie czeka na zakończenie naprawy. To zakład rozlicza się z ubezpieczycielem za naprawę. Ubezpieczyciel nie może narzucić sposobu likwidacji szkody.

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Benefia zgłaszanie szkód na osobie

Benefia zgłaszanie szkód. Co zrobić, gdy poniesiesz uszczerbek na zdrowiu? Sposoby zgłoszenia, dokumenty, cenne wskazówki - tu znajdziesz wszystko.