Przejdź do strony Uniqa

Uniqa ubezpieczenia Zgłaszanie szkody komunikacyjnej

uniqa ubezpieczenia - jak zgłosić szkodę

UNIQA ubezpieczenia to jeden z najpopularniejszych ubezpieczycieli w Polsce. Proponuje on swoim klientom różne rodzaje ubezpieczeń. W tym także obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. W związku z tym oferuje także łatwe sposoby zgłaszania szkody komunikacyjnej. Jak poszkodowany może zgłosić się do UNIQA?

Sposoby zgłaszania szkody

Towarzystwo Ubezpieczeniowe proponuje kilka sposobów zgłoszenia szkody.

Jednym z podstawowych sposobów jest formularz dostępny na stronie ubezpieczyciela. Wystarczy w nim podać dane swoje i samochodu, a także okoliczności zdarzenia. Jest tu także możliwość załączania skanów dokumentów.

W łatwy sposób można skontaktować się z ubezpieczycielem przez telefon. Warto to zrobić jeszcze na miejscu wypadku. Wówczas konsultant podpowie dokładnie, co należy zrobić dalej.

Należy zgłosić się pod numer 801 597 597. Konsultanci UNIQA pracują:

 • Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19.

 • W soboty w godzinach 8-16.

Można również wysłać SMS pod numer 4597. Wówczas konsultant Uniqa oddzwoni i przyjmie zgłoszenie. W tym przypadku należy jednak dosłać dokumenty tradycyjnym listem na adres:

UNIQA TU S.A.

Ul. Gdańska 132

90-520 Łódź

Uniqa proponuje także nowy sposób zgłoszenia szkody. Każdy może to zrobić przy pomocy aplikacji mobilnej UNIQA Smart. W ten sposób można nie tylko szybko zgłosić szkodę, ale także dokonać oględzin. Jest to sposób, który znacznie przyspiesza likwidację szkody.

Potrzebne dokumenty

Przy zgłaszaniu szkody konieczne są różnorodne informacje i dokumenty. Najważniejsze informacje należy podać już przy pierwszej rozmowie z konsultantem. Pozwolą one zidentyfikować zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego. Należą do nich:

 • dane polisy

 • dane z dowodu tożsamości poszkodowanego

 • dane z dowodu tożsamości sprawcy

 • datę i miejsce zdarzenia

Same informacje niestety nie wystarczą. Konieczne są dokumenty, które potwierdzą wszystkie szkody.

Dzięki nim ubezpieczycielowi łatwiej jest zorientować się w sytuacji. W ten sposób także dokładniej oszacuje odszkodowanie. Do najważniejszych dokumentów należą:

 • wniosek o odszkodowanie

 • oświadczenie sprawcy lub notatka policyjna

 • prawo jazdy poszkodowanego

 • dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający własność samochodu

 • dowód ubezpieczenia pojazdu

Cenne wskazówki

Podczas zgłaszania szkody poszkodowany może określić sposób naprawy. Obecnie rozróżniamy dwie metody.

Jedną z nich jest metoda kosztorysowa. Oznacza to, że poszkodowany otrzymuje odszkodowanie, które pokrywa wszystkie poniesione wydatki. By to było możliwe, Towarzystwo Ubezpieczeniowe musi wycenić szkody. W związku z tym wysyła do poszkodowanego rzeczoznawcę, który dokonuje dokładnych oględzin. Dopiero po tym poszkodowany może otrzymać odszkodowanie.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku bezgotówkowej metody likwidacji szkody. Tutaj nie ma konieczności wypłaty odszkodowania. Poszkodowany oddaje samochód do warsztatu UNIQA i jedynie czeka na zakończenie naprawy. To zakład rozlicza się z ubezpieczycielem za naprawę. Ubezpieczyciel nie może narzucić sposobu likwidacji szkody.

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej. Ogólne porady

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej, to rzecz od której powinien zacząć każdy poszkodowany kierowca. Powinien on jak najszybciej zgłosić szkodę, która dotyczyła jego bezpośrednio lub miała miejsce z jego udziałem.

Benefia zgłaszanie szkód na osobie

Benefia zgłaszanie szkód. Co zrobić, gdy poniesiesz uszczerbek na zdrowiu? Sposoby zgłoszenia, dokumenty, cenne wskazówki - tu znajdziesz wszystko.

Odwołanie od decyzji UNIQA S.A. Najczęstsze problemy

Gdy odwołanie od decyzji uniqa zostanie rozstrzygnięte na korzyść osoby poszkodowanej, wtedy dodatkowo otrzymana kwota wystarczy na pokrycie wszystkich strat. Zgłoszenie roszczeń odbywa się dzięki łatwemu formularzowi i zostaje przesłane do ubezpieczyciela.