Jak starać się o odszkodowanie po wypadku w domu?

Odszkodowanie po wypadku w domu z polisy

Na różnorodne wypadki narażony jest każdy z nas. Spotkać nas mogą w każdym miejscu i przysporzyć wielu problemów. Najczęściej słyszymy o wypadkach w drodze do pracy I o wypłacie świadczenia z ZUS. co mamy robić, kiedy jesteśmy poza pracą? Czy należy się nam odszkodowanie po wypadku w domu?

Możliwości ubezpieczenia

O ochronę swojego zdrowia musimy zadbać sami. Żadna państwowa instytucja nas nie ochroni. Chcąc otrzymać odszkodowanie za wypadek w domu, miejscu, gdzie pozornie czujemy się bezpiecznie, musimy mieć wykupioną polisę u ubezpieczyciela. Jest ich na rynku bardzo wiele. Musimy wybrać odpowiedni wariant ochrony dostosowany do naszych potrzeb i ryzyka, na jakie jesteśmy narażeni.

Najbardziej powszechną formą ochrony jest ubezpieczenie proponowane w zakładzie pracy. Jest to ubezpieczenie grupowe od następstw nieszczęśliwych wypadków. Miesięczne składki wahają się pomiędzy 30-100 zł, w zależności od wariantu. Ogólne warunki ubezpieczenia zawsze dołączone są do proponowanych wariantów. Zawierają one szczegółowe wyjaśnienia pojęć ubezpieczeniowych. Co najważniejsze, ubezpieczyciel informuje także o wyłączeniach. Są to przypadki, w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Musimy mieć to zawsze na uwadze. Istnieje możliwość wykupienia dla siebie czy też i członków swojej rodziny indywidualnej polisy.

Jak zgłosić wypadek?

Gdy zdarzy nam się wypadek w domu, musimy to udowodnić. Jeżeli doszło do naruszenia naszego ciała, należy uzyskać poradę lekarską. Potwierdza ona odniesione obrażenia ze wskazaniem dnia zdarzenia. Jeżeli był świadek, należy pozyskać od niego pisemne oświadczenie o przebiegu wypadku. W późniejszym procesie likwidacji jest to wskazane. Po zakończonym procesie leczenia należy zgłosić szkodę do zakładu ubezpieczeń, w którym mamy wykupioną polisę. Musimy znać numer polisy i pamiętać o wyłączeniach, które zawiera.

Szkodę zgłaszamy:

  • pisemnie
  • telefonicznie
  • mailowo

Jak ubezpieczyciel przyznaje odszkodowanie?

Ubezpieczyciel dokonuje weryfikacji naszych roszczeń i podstawy ubiegania się o odszkodowanie. Jeżeli doszło do znacznego naruszenia naszego zdrowia, ubezpieczyciel przeprowadza komisję lekarską. Uszczerbek na zdrowiu, zobacz jak jest przeliczany procentowo: https://helpfind.pl/uszczerbek-na-zdrowiu, do sumy kwoty, na jaką jest wykupiona polisa. Pamiętajmy! Nasz dom to szereg pułapek, grożących poważnymi urazami, zobacz najczęstsze: https://helpfind.pl/uraz-kregoslupa, Do najczęstszych wypadków należą:

  • upadek na śliskiej podłodze w łazience
  • poślizgnięcie na rozlanym oleju w kuchni
  • upadek z drabiny przy remoncie
  • pęknięcie lustra i poważne skaleczenie odłamkami
  • zwarcie elektryczne grożące porażeniem

To tylko część zagrożeń. Nie możemy ich wyeliminować. Możemy jedynie się zabezpieczyć na ewentualne ich pojawienie. Jest to ważne w szczególności, gdy mamy małe dzieci, które poznają świat i chcą wszystkiego dotknąć.

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Pożar domu odszkodowanie nie tylko dla ubezpieczonych

Pożar domu jest dla poszkodowanych stresującym wydarzeniem. Poszkodowani muszą liczyć na wsparcie bliskich im osób oraz wiedzieć w jakich sytuacjach mogą uzyskać odszkodowanie za pożar domu w braku wykupionej polisy na mienie, które uległo zniszczeniu.

Zgłoszenie szkody TUZ TUW w domu

Szkody mogą przytrafić się w każdym miejscu. Także we własnym domu. Co zrobić, gdy doznamy obrażeń? Czy możemy uzyskać odszkodowanie w takiej sytuacji? Tak, jest to możliwe. Konieczne jest jednak zgłoszenie szkody do TUZ TUW. Można to zrobić także we własnym domu.