O odszkodowanie poszkodowany może starać się nie tylko bezpośrednio po wypadku, ale także wiele lat po nim. Ważne jest jednak, by w takiej sytuacji sprawdzić, czy roszczenia nie uległy przedawnieniu. Przedawnienie to okres, w którym osoba poszkodowana może zgłosić swoje roszczenie do sprawcy zdarzenia bądź częściej do jego ubezpieczyciela.
Do kiedy możemy starać się o wypłatę świadczeń po wypadku komunikacyjnym?
Podstawowy termin, w którym mamy prawo dochodzenia odszkodowań, sprawdź szczegóły: https://helpfind.pl/dochodzenie-odszkodowan, wynosi 3 lata. Odzyskiwanie odszkodowań to okres liczony od momentu, w którym dowiedzieliśmy się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Na uwagę zasługuje fakt, iż w przypadku, gdy szkoda na osobie jest skutkiem przestępstwa, tj.:
- doznane obrażenia spowodowały śmierć poszkodowanego
- wystąpił rozstrój zdrowia utrzymujący się powyżej 7 dni
- termin przedawnienia to 20 lat
Jeżeli szkoda dotyczy osoby małoletniej, przedawnienie następuje nie wcześniej niż 2 lata od uzyskania przez nią pełnoletności.
Warto zaznaczyć, że bieg przedawnienia przerywa zgłoszenie towarzystwu ubezpieczeniowemu roszczenia, a następnie otrzymanie decyzji. Bieg ten przerywa również każda czynność, która w związku ze zdarzeniem będzie toczyła się przed sądem.
Kategorie roszczeń
Roszczenia odszkodowawcze, które przysługują poszkodowanemu to:
- zwrot poniesionych kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, odpłatnej rehabilitacji itp.;
- zwrot utraconego dochodu;
- zwrot kosztów związanych z naprawą mienia;
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zobacz wzór dokumentu: https://helpfind.pl/pozew-o-zadoscuczynienie-za-doznana-krzywde-wzor, oraz cierpienie fizyczne i psychiczne;
- renta z tytułu zwiększonych potrzeb, płatna w przypadku długotrwałego leczenia, rehabilitacji czy konieczności korzystania z pomocy i opieki innych osób, np. czynności pielęgnacyjno- higieniczne, pomoc w przygotowaniu posiłków, robieniu zakupów itd.
- renta wyrównawcza przysługująca osobie poszkodowanej, która w wyniku wypadku stała się częściowo lub całkowicie niezdolna do pracy, a przez to jej dochody uzyskiwane po wypadku uległy zmniejszeniu;
- renta przyznawana z powodu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość
Jeśli w wyniku wypadku śmierć poniesie osoba nam bliska, wówczas możemy wnioskować o:
- zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej
- prawo do renty
- zwroty kosztów, np. pogrzebu
- stosowne odszkodowanie, jeśli w wyniku śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej
Na uwagę zasługuje fakt, iż nie ma ogólnego wzoru ani reguły zgłoszenia roszczeń do ubezpieczyciela, a ciężar ich udowodnienia spoczywa na poszkodowanym. Warto zatem w takiej sytuacji rozważyć pomoc firmy lub kancelarii specjalizującej się w dochodzeniu należnych świadczeń na rzecz osób poszkodowanych.