Odwołany lub opóźniony lot? Nie popełniaj tych błędów!

odszkodowanie za opóźniony lot

Linie lotnicze raczej niechętnie podchodzą do reklamacji za zakłócony lot. Nie tylko maksymalnie przeciągają proces dochodzenia odszkodowania, ale i wykorzystują niewiedzę pasażerów. Jakich błędów nie popełniać?

Samodzielna rezerwacja innego lotu

Twój lot został anulowany lub opóźniony o co najmniej 3 godziny? Nie zajmuj się samodzielną rezerwacją lotu. Takie działanie spowoduje, że stracisz prawo do ubiegania się o odszkodowanie od linii lotniczej.

Nie ma żadnego znaczenia, z jakiego powodu zdecydujesz się na samodzielną rezerwację. Przewoźnik z całą pewnością odrzuci Twoją reklamację bo będzie miał do tego prawo.

Mówi o tym rozporządzenie 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady. Jeśli zatem rezygnujesz z lotu pierwotnego, decydujesz się na inny i to na własny koszt, to musisz liczyć się z tym stracisz prawo do:

  • zwrotu kosztów biletu,
  • odszkodowania za odwołany lot.

Brak gromadzenia dokumentacji dot. podróży

Nie wyrzucaj żadnego dokumentu, który może być bardzo przydatny w procesie odszkodowawczym. Chodzi tutaj oczywiście o dokumentację związaną z podróżą samolotem, czyli:

  • elektroniczny bilet lotniczy,
  • karta pokładowa,
  • potwierdzenie rezerwacji.

Najlepiej zachować wszystkie wymienione dokumenty. Dlaczego? Tak naprawdę trudno przewidzieć, które z tych dokumentów okażą się niezbędne do uzyskania odszkodowania od linii lotniczej.

Warto także zachować paragony czy rachunki za koszty poniesione w okresie oczekiwania na opóźniony lot. Przewoźnik w takich sytuacjach powinien zapewnić pasażerom stosowną opiekę np. bezpłatne napoje i posiłki. Jeśli jednak ze strony linii lotniczej nie było takich propozycji, to masz prawo do ubiegania się o zwrot kosztów.

Przyjęcie vouchera

Bardzo często linie lotnicze proponują w ramach rekompensaty za zakłóconą podróż przyjęcie bonu podróżnego. Taki voucher po pierwsze, może być na niską kwotę, a po drugie ma określony termin ważności.

Pamiętaj, że przyjęcie takiego podarunku od przewoźnika lotniczego oznacza zawarcie ugody. Tym samym tracisz prawo do ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony czy odwołany lot.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony/odwołany lot?

Aby uzyskać odszkodowanie musisz wystosować do linii lotniczej stosowne pismo i załączyć wymagane przez nią dokumenty. Warto zatem znać przepisy dot. prawa pasażerów.

Często jednak pasażerowie, którzy samodzielnie ubiegają się o odszkodowanie, spotykają się z odmowną odpowiedzią ze strony przewoźnika. Nierzadko też linie lotnicze do maksimum przeciągają procedurę odszkodowania.

Nie musisz jednak samodzielnie walczyć o należną rekompensatę za anulowany czy odwołany lot. Wszystkie formalności mogą za Ciebie załatwić specjaliści z Skyhelp. Wystarczy się zgłosić i dostarczyć dokumenty związane z zakłóconym rejsem.

Średnia ocena: 4.73

Czytaj także

Zgłoszenie szkody. Od czego zacząć?

Zgłoszenie szkody, nawet w przypadku stłuczki zawsze jest przyczyną wielkiego stresu. Poszkodowany dość szybko musi opanować sytuację, pomóc innym, a także ocenić straty.

Pożar domu odszkodowanie nie tylko dla ubezpieczonych

Pożar domu jest dla poszkodowanych stresującym wydarzeniem. Poszkodowani muszą liczyć na wsparcie bliskich im osób oraz wiedzieć w jakich sytuacjach mogą uzyskać odszkodowanie za pożar domu w braku wykupionej polisy na mienie, które uległo zniszczeniu.

Skręcenie kolana odszkodowanie nie tylko z ZUS

Gdy miało miejsce skręcenie kolana odszkodowanie powinno pokryć wszystkie koszty związane z jego leczeniem. Osoba poszkodowana powinna pamiętać, że wypłata należnej rekompensaty ma miejsce również z ZUS oraz z polisy OC pracodawcy.