Zalanie mieszkania jakie odszkodowanie się należy?

zalanie mieszkania a odszkodowanie

Szkody na mieniu są szczególnie kosztowne i często bardzo trudne do likwidacji. Tak może być także w przypadku zalania mieszkania, które jest szczególnie częstym problemem. Co zrobić, gdy do takiej szkody dojdzie w naszym mieszkaniu? Czy gdy wystąpi zalanie mieszkanie można uzyskać odszkodowanie?

Z powodu zalania mieszkania może dojść do wielu szkód. W niektórych sytuacjach zniszczeniu mogą ulec nie tylko elementy stałe budynku, ale również ruchomości.

Niejednokrotnie musimy dokonać wymiany całej podłogi, zbicia płytek, wymiany tynków czy płyt cementowo-gipsowych. Dodatkowo szkoda może polegać na zniszczeniu sprzętu AGD i innych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu.

Jakie odszkodowanie należy się poszkodowanemu po zalaniu mieszkania?

Przede wszystkim będzie to zależało od rodzaju wykupionej przez nas polisy. Bowiem jej warunki mogą ograniczyć nasze roszczenia do niektórych przedmiotów, a nawet mogą ograniczyć jej wysokość.

Natomiast jeśli okoliczności zdarzenia dadzą możliwość dochodzenia roszczeń od sprawcy szkody, który dodatkowo będzie posiadał polisę OC wówczas możemy liczyć na wyrównanie szkody w takim zakresie, w jakim ogólne warunki ubezpieczenia nas nie ograniczają. Jeżeli jednak zakres ten będzie większy, roszczenia można skierować bezpośrednio do sprawcy szkody. Odszkodowanie za zalanie mieszkania kwota może być różna - wszystko zależy od rodzaju oraz rozmiaru szkód.

Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania od zakładu ubezpieczeń?

Jeśli wskutek zalania zniszczeniu uległo mieszkanie, ważne jest, aby podczas oględzin rzeczoznawcy okazać wszystkie istotne elementy wymagające naprawy czy wymiany. Jeśli coś zostanie pominięte, należy sporządzić samemu dokumentację zdjęciową i niezwłocznie poinformować ubezpieczyciela o rozszerzeniu zakresu szkody.

Jeśli dysponujemy kosztorysem remontowym, to o ile będzie to adekwatne do zniszczeń odnotowanych podczas oględzin, będziemy mogli domagać się wyrównania do wartości wskazanej w kosztorysie. Jeśli zakład wypłaci kwotę bezsporną, z którą nie będziemy się zgadzać, to w niektórych sytuacjach wymagane będzie przedstawienie rachunków potwierdzających poniesione koszty remontu. W przypadku, kiedy zniszczeniu uległ sprzęt AGD, należy niezwłocznie uzyskać ekspertyzę zakładu naprawczego.

Dzięki temu można wykazać przed ubezpieczycielem szkodę w wyniku zalania wodą oraz potencjalny koszt naprawy — jeśli jest opłacalna. Możliwość uzyskania odpowiedniego odszkodowania za zalanie mieszkania w głównej mierze zależy od dokumentacji dowodowej zebranej na początku.

Warto zatem powierzyć sprawę profesjonalnemu podmiotowi, aby nie pozbawić się możliwości wyrównania szkody. Jest to bardzo ważne w przypadku szkody mieszkaniowej, ponieważ koszty są zazwyczaj bardzo wysokie. Istotne jest także, czy zalanie mieszkania jest z winy spółdzielni, sąsiada czy wynikiem nieszczęśliwego zdarzenia.

Przeczytaj również artykuł: ,,Jak odzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania?".

Średnia ocena: 4.46

Czytaj także

Jak odzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Odszkodowanie za zalanie mieszkania obejmuje zniszczony sprzęt AGD czy inne ruchomości, jakie znajdują się w mieszkaniu. Wszystko zależy od rodzaju wykupionej przez nas polisy, bowiem jej warunki mogą ograniczyć nasze roszczenia do niektórych przedmiotów a także nawet mogą ograniczyć jej wysokość.

Odwołanie od decyzji Compensa. Szkoda całkowita - co należy zrobić?

Niektóre kolizje są tak poważne, że samochodu nie można już naprawić. Wówczas ubezpieczyciel nalicza odszkodowanie w zupełnie inny sposób. Niekiedy jednak konieczne może być odwołanie od decyzji Compensa. Dzieje się tak, gdy ubezpieczyciel niewłaściwie naliczy odszkodowanie.

Odwołanie od decyzji TUW TUW za zalanie mieszkania

Od każdej niezadowalającej decyzji wydanej przez ubezpieczyciela przysługuje Ci prawo wniesienia odwołania. Zapoznaj się z poniższymi przykładami, by wiedzieć, kiedy możliwe jest odwołanie od decyzji TUW TUW. Dowiesz się także, jak złożyć odwołanie, oraz co zrobić, gdy zostanie ono odrzucone