Często podczas wypadku uszkodzone są nie tylko auta. Dochodzi także do obrażeń ciała, a nierzadko do trwałego uszczerbku na zdrowiu. W takim przypadku można również się ubiegać o odszkodowanie. Jakich procedur wymaga wówczas Ergo Hestia i jakie dokumenty należy dostarczyć?
Jakie dokumenty zebrać?
Najważniejsze są dokumenty medyczne. Należą do nich:
-
dokumentacja ratowników medycznych związana z udzieleniem pierwszej pomocy
-
wyniki badań, opisy zdjęć RTG i inne
-
zaświadczenie o zakończeniu leczenia
Hestia zaleca, aby nie zwlekać ze zgłoszeniem szkody, nawet jeżeli leczenie wciąż jest w toku. Procedury firmy pozwalają na stopniowe dosłanie dokumentów.
Dokumentacja medyczna pozwala jedynie ustalić stan zdrowia pacjenta. Konieczne są jednak dokumenty uzupełniające, które umożliwią ubezpieczycielowi badanie sprawy i wypłatę odszkodowania.
Należą do nich:
-
druk zgłoszenia wypadku lub krótki opis jego okoliczności
-
dyspozycja wypłaty odszkodowania
-
oświadczenie zwalniające lekarzy z zachowania tajemnicy lekarskiej
Jak się zgłosić?
Najszybsze zgłoszenie szkody w Ergo Hestia tylko przez kontakt telefoniczny krótko po wypadku — do 7 dni. Infolinia działa pod numerami 801 114 114 lub 58 558 70 00. Często tak szybki kontakt może być utrudniony ze względu na stan zdrowia pacjenta. Dlatego można wybrać także inne sposoby zgłoszenia.
Hestia ma na swojej stronie formularz zgłoszenia, który umożliwia wysyłanie zgłoszenia przez internet. W formularzu należy podać podstawowe dane, a także dodać załączniki z dokumentacją.
Można również poprosić o spotkanie z opiekunem szkody. Przedstawiciel firmy osobiście skontaktuje się z poszkodowanym, pomaga kompletować dokumentację, a także udziela informacji na temat etapu likwidacji szkody.
Oprócz wspomnianej dokumentacji medycznej konieczne jest także dostarczenie takich danych jak:
-
dane sprawcy wypadku
-
dane samochodu
-
numer polisy sprawcy
Dokumenty można także przesłać na adres siedziby firmy.
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SA
ul. Hestii 1
81-731 Sopot
Ważne wskazówki
O odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu można starać się nawet zaraz po wypadku. Nie wiadomo wówczas, jakie dokładnie wystąpiły obrażenia i jak długo potrwa leczenie. Nie ma to jednak wpływu na wysokość odszkodowania. W takich odszkodowanie jest wypłacane w kilku transzach, jeżeli zachodzi taka konieczność.
Nierzadko zdrowotne następstwa wypadku ujawniają się wiele miesięcy, a nawet lat po nieszczęśliwym zdarzeniu. Również istnieje wtedy możliwość starania się o dodatkowe odszkodowanie, a także inne świadczenia, np.: rentę.