Jak odzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Odszkodowanie za zalanie mieszkania dla właściciela

Z powodu zalania mieszkania może powstać wiele szkód. W niektórych sytuacjach zniszczeniu mogą ulec nie tylko elementy stałe budynku, ale również ruchomości.

Co zrobić, gdy mamy szkodę mieszkaniową?

Niejednokrotnie musimy dokonać wymiany całej podłogi, zbicia płytek, wymiany tynków czy płyt cementowo-gipsowych, a dodatkowo szkoda może polegać na zniszczeniu sprzętu AGD czy innych ruchomości, jakie znajdują się w mieszkaniu. Jakie odszkodowanie się wówczas należy? Przede wszystkim będzie to zależało od rodzaju wykupionej przez nas polisy, albowiem jej warunki mogą ograniczyć nasze roszczenia do niektórych przedmiotów, a także nawet mogą ograniczyć jej wysokość.

Natomiast jeśli okoliczności zdarzenia dadzą możliwość dochodzenia roszczeń od sprawcy szkody, który dodatkowo będzie posiadał polisę OC, wówczas możemy liczyć na wyrównanie szkody w takim zakresie, w jakim ogólne warunki ubezpieczenia OC nas nie ograniczają, natomiast w pozostałym zakresie roszczenia można skierować bezpośrednio do sprawcy szkody. O co wówczas możemy wnosić do zakładu ubezpieczeń. Jeśli wskutek zalania zniszczeniu uległ lokal, ważne jest, aby podczas oględzin rzeczoznawcy pokazać i sprawdzić wszystkie jego istotne elementy wymagające naprawy czy wymiany. Jeśli coś zostanie pominięte, należy sporządzić samemu dokumentację zdjęciową i niezwłocznie poinformować ubezpieczyciela o rozszerzeniu zakresu szkody. Jeśli dysponujemy kosztorysem remontowym, to o ile będzie to adekwatne do zniszczeń odnotowanych podczas oględzin, będziemy mogli domagać się wyrównania do wartości wskazanej w kosztorysie.

Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty

Jeśli zakład wyda decyzję bezsporną, z którą nie będziemy się zgadzać, to w niektórych sytuacjach wymagane będzie przedstawienie najpierw rachunków potwierdzających poniesione koszty remontu. W przypadku kiedy zniszczeniu uległ sprzęt AGD, należy niezwłocznie uzyskać ekspertyzę zakładu naprawczego, aby wykazać przed ubezpieczycielem, że dane urządzenie zostało uszkodzone w wyniku zalania wodą oraz jaki jest potencjalny koszt naprawy, o ile jest opłacalna. Możliwość uzyskania odpowiedniego odszkodowania w głównej mierze zależy od dokumentacji dowodowej zebranej na początku, warto zatem powierzyć sprawę profesjonalnemu podmiotowi, aby nie pozbawić się możliwości wyrównania szkody, z jaką się zmagamy.

Średnia ocena: 4.58

Czytaj także

Zalanie mieszkania jakie odszkodowanie się należy?

Szkody na mieniu są szczególnie kosztowne i często bardzo trudne do likwidacji. Tak może być także w przypadku zalania mieszkania, które jest szczególnie częstym problemem. Co zrobić, gdy do takiej szkody dojdzie w naszym mieszkaniu? Czy gdy wystąpi zalanie mieszkania można uzyskać odszkodowanie?

Jak starać się o odszkodowanie po wypadku w domu?

Czy należy się nam odszkodowanie po wypadku w domu? Na różnorodne wypadki narażony jest każdy z nas. Spotkać nas mogą w każdym miejscu i przysporzyć wielu problemów. Najczęściej słyszymy o wypadkach w drodze do pracy I o wypłacie świadczenia z ZUS. co mamy robić, kiedy jesteśmy poza pracą?

Odszkodowanie z nw - jak działa polisa NNW?

Odszkodowanie z NW to rodzaj zdarzeń określanych w kategorii Następstw Nieszczęśliwych Wypadków zajmuje najbardziej liczną grupę i można je zawsze poszerzyć. Ubezpieczenie to jest dobrowolne. Swoim zakresem obejmuje przede wszystkim: uszkodzenie ciała, śmierć, koszty rehabilitacji i leczenia.

Odwołanie od decyzji TUW TUW za zalanie mieszkania

Od każdej niezadowalającej decyzji wydanej przez ubezpieczyciela przysługuje Ci prawo wniesienia odwołania. Zapoznaj się z poniższymi przykładami, by wiedzieć, kiedy możliwe jest odwołanie od decyzji TUW TUW. Dowiesz się także, jak złożyć odwołanie, oraz co zrobić, gdy zostanie ono odrzucone