Kolizja drogowa jest bardzo częstym widokiem na naszych drogach. Kolizja drogowa dwóch aut powoduje szereg czynności zmierzających do przywrócenia stanu auta sprzed zdarzenia poprzez odszkodowanie czy polepszenia naszego stanu zdrowia.
Zgłoszenie szkody
Gdy jesteśmy uczestnikami kolizji drogowej nie zawsze musimy wzywać policję. Jeżeli u kierowcy lub pasażera samochodu doszło do:
- poważnego naruszenia stanu zdrowia,
- śmierci,
- wezwania pogotowia
Wówczas policja musi przyjechać na miejsce zdarzenia.
Wymagane jest wezwania policji, gdy uczestnicy zdarzenia nie mogą ustalić przebiegu zdarzenia i żadne z nich nie przyznaje się do spowodowania kolizji. Przyjechanie policji, ustalenie okoliczności i wystawienie mandatu powoduje wskazanie sprawcy zdarzenia. Sprawca może jednak nie przyjąć mandatu. Wówczas sprawa kończy się w sądzie na ustaleniu okoliczności.
Wymagana dokumentacja przy kolizji drogowej
Powszechnie jest przyjęte, że uczestnicy kolizji, którzy dojdą do porozumienia w zakresie sprawstwa stłuczki spisują oświadczenie sprawcy wypadku. Wskazuje ono:
- przebieg zdarzenia,
- uczestników,
- nazwy i numery rejestracyjne pojazdu,
- serię i numer polisy OC,
- nazwę ubezpieczyciela,
- numery PESEL,
- odniesione obrażenia i uszkodzenie pojazdu.
Zrobienie dodatkowo zdjęcia pojazdów i miejsca zdarzenia tylko może nam pomóc w późniejszym dochodzeniu roszczeń. Musimy pamiętać o podpisach na dole oświadczenia i wskazaniu, czy ktoś był pod wpływem alkoholu.
Gdy sprawca zdarzenia zbiegł z miejsca wypadku, za szkodę na osobie odpowie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Natomiast w przypadku szkody rzeczowej sami pokrywamy koszty naprawy, gdy nie mamy wykupionej polisy AC.
Likwidacja szkody
Oświadczenie o kolizji przedstawiamy ubezpieczycielowi sprawcy zdarzenia. Po tym rozpoczyna się proces likwidacji szkody. Do oględzin pojazdu wyznaczony będzie rzeczoznawca, który przyjedzie i obejrzy naszą szkodę, a także zrobi zdjęcia.
Po oględzinach dokona on wyceny. Może określić poniesioną szkodę jako częściową. Wówczas otrzymujemy gotówkę na naprawę auta we własnym zakresie. Możemy też wybrać naprawę auta we współpracującym z ubezpieczycielem zakładzie mechanicznym.
W niektórych przypadkach ubezpieczyciel orzeka szkodę całkowitą. Wówczas, nie ma opcji naprawy auta, jego naprawa przewyższa wartość auta. Ubezpieczyciel wypłaca nam gotówkę za auto pomniejszoną o wartość wraku, który jest możliwy do sprzedaży.
Zawsze musimy pozyskać kosztorys lub opinię rzeczoznawcy. Gdy nie zgadzamy się z jej ustaleniami musimy się odwołać na drodze polubownej lub sądowej.
Uważajmy więc na naszą jazdę na parkingach, wąskich uliczkach, drogach, aby nie musieć potem dochodzić należnych nam odszkodowań po wypadku samochodowym.
Przeczytaj koniecznie artykuł: ,,PZU zgłoszenie szkody - jaką metodę wybrać?".