Złamania to jedne z najczęstszych obrażeń doznanych w wypadku. Czy zatem odszkodowanie za złamanie należy się każdemu poszkodowanemu? Co zrobić, aby uzyskać stosowną rekompensatę?
W wyniku wypadku często dochodzi do różnego typu złamań. Ma to związek np.:
- z upadkiem,
- najechaniem przez wózek widłowy w pracy,
- potrąceniem przez samochód
- wypadkiem samochodowym.
Może być wiele różnych schematów. Zastanawiamy się niejednokrotnie wówczas czy należy nam się świadczenie za takie obrażenie jak złamanie. W większości przypadków tak, co do powstałych wątpliwości zawsze można zapytać o zdanie eksperta. Walka z ubezpieczycielem to nierzadko skomplikowany proces.
Nieznajomość tematu może skutkować wykorzystaniem pozycji przez towarzystwo ubezpieczeń. Możemy np.: przyjąć ofertę ugody, która okaże się nieadekwatna do zakresu powstałej szkody.
Jak postępować po wypadku?
Jeśli dochodzi do wypadku, warto od razu zgłosić się do lekarza, a gdy to niemożliwe to skorzystać z pomocy służb medycznych. Musimy przede wszystkim zadbać o własne zdrowie i zapobiec ewentualnym konsekwencjom medycznym. Trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, żeby nie pogłębiać rozmiaru szkody.
Zakład ubezpieczeń może wykorzystać to przeciwko nam wskazując, że nie dołożyliśmy należytej staranności i przez to pomniejszyć należne nam świadczenia odszkodowawcze.
Następnie należy podjąć leczenie w poradni specjalistycznej – u ortopedy, chirurga lub neurologa w zależności od rodzaju urazu. Należy kontynuować je do czasu zakończenia leczenia. Po tym powinna pojawić się niezbędna rehabilitacja zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego nasze leczenie powypadkowe.
Uzyskanie pełnej historii z wizyt lekarskich będzie konieczne do dochodzenia odszkodowania z OC sprawcy czy też z własnego NNW, a także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Więcej o odszkodowaniu z NW przeczytasz w artykule: ,,Odszkodowanie z nw - jak działa polisa NNW?".
Warto poznać swoje prawa i dowiedzieć się, o jakie świadczenia możemy się starać. Podmioty zobowiązane do wypłaty odszkodowania wypłacają pieniądze na podstawie między innymi tabel trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Oceniana jest procentowa wartość – np. 7%. Stosowane są tzw. widełki – np. od 5 do 15%. Każdorazowo należy sprawdzić, czy wysokość orzeczenia jest prawidłowa.
Jakie odszkodowanie za złamanie można uzyskać?
O jakie odszkodowanie z tytułu OC (odpowiedzialności cywilnej) możemy się starać?
- Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
- Zwrot kosztów opieki i pomocy osób trzecich,
- Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji,
- Zwrot kosztów przejazdów poszkodowanego do placówek medycznych,
- Zwrot kosztów przejazdów, także rodziny
- Utracony w wyniku wypadku dochód,
- Renta wyrównawcza, na zwiększone potrzeby i zmniejszone widoki na przyszłość.
Należy pamiętać, że odszkodowanie za złamanie może zostać obniżone. Dzieje się tak, gdy poszkodowany przyczynił się do jej zaistnienia. W takim przypadku odszkodowanie jest pomniejszone o taki sam procent, w jakim poszkodowany przyczynił się do wypadku.
W niektórych sytuacjach ubezpieczyciel może całkowicie odmówić wypłaty odszkodowania – brak uznania odpowiedzialności za zdarzenie skutkuje taką właśnie odmową. Są określone przesłanki wykluczające możliwość zapłaty. Najczęstszym powodem jest wyłączna wina poszkodowanego.
Jeśli np.: pracownik nie zachował zasad BHP, nie stosował się do poleceń przełożonego, nie zakładał środków ochrony indywidualnej – np.: szelek i w wyniku tego spadł z drabiny, to istnieje prawdopodobieństwo uznania go wyłącznie winnym za powstałe zdarzenie.
Oczywiście i w takich sytuacjach istnieje możliwość obrony. Mianowicie należy zasięgnąć opinii Państwowej Inspekcji Pracy oraz organów ścigania celem zaznajomienia się z dokumentami przez te służby zgromadzonymi.
Być może uda się udowodnić, że pracodawca zaniechał szeregu obowiązków, które to doprowadziły do wypadku i nie ujął ich w zapisach protokołu powypadkowego. Pamiętajmy, że mamy prawo złożenia uwag i zastrzeżeń do takiego protokołu i wglądu do załączników stanowiących o treści tego protokołu – np. oświadczeń świadków wypadku.
Nie podejmujmy pochopnych decyzji. Skorzystajmy z porady kancelarii z zakresu odszkodowań – w aspekcie prawa pracy, cywilnego i karnego. Można ich najczęściej znaleźć w kancelarii odszkodowawczej.
Odszkodowanie powinno w swej istocie rekompensować poniesioną przez Poszkodowanego stratę, nie powinno być ani niższe, ani wyższe. W sytuacji, gdy nie zgadzamy się z wysokością otrzymanego świadczenia, możemy złożyć reklamację (odwołanie).
Pamiętajmy jednak, że mamy określony czas na dochodzenie odszkodowania. Wynosi on:
- 3 lata w przypadku zwykłych lub niewielkich szkód.
- 20 lat w przypadku przestępstwa
Warto jednak podjąć jak najwcześniejsze starania zmierzające do uzyskania świadczeń odszkodowawczych.
Przeczytaj również artykuł: ,,Wypadek w pracy odszkodowanie - jakie koszty powinno pokryć?".